Islamifoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islamifoorum

Foorum islamiteemadel arutlemiseks
 
PealehtPealeht  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Kui pikk on igavik?

Go down 
3 posters
AutorTeade
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimeKolm Sept 10, 2008 10:15 pm

Olen leidnud koraanist juba päris mitu värssi, milles mina näen viidet ühele kummalisele asjaolule: nimelt et igavikul on võibolla ka lõpp. Ehk siis põrgu pole igavene ja ka paradiis pole igavene. Ja mis veel huvitavam, Jumal räägib kohati kõnes, nagu meid luuakse mõne aja pärast uuesti.

Toon näited (alustades algusest):

10:34 Say, "Can any of your idols initiate creation, then repeat it?" Say, "GOD initiates the creation, then repeats it."

[b]27:64 The One who initiates the creation then He returns it, and He provides for you from the sky and the land.


Ma alguses arvasin, et neid värsse võib võtta ka sellena nagu näiteks näitab meile loodustsükkel. Selles ju vahelduvad uuesti ja uuesti aastajad, samuti näiteks lillede uuesti õitsema puhkemine, lindude ränne, inimeste sünd-surm-sünd jne (paljud asjad ju korduvad uuesti ja uuesti, isegi mood Very Happy ) ning et seda võib pidada kordumise all silmas. Kuid siis sattusin ma veel ühe huvitava värsi peale, mis millegipärast ei näi sedamoodi välja, et tegu on ainult looduses toimuvaga Neutral

14:48 The Day the Earth is replaced with another Earth, as are the heavens, and they will appear before God, the One, the Irresistible.

21:104 On the Day when We roll up the heavens like the scroll of a scripture is rolled up. As We initiated the first creation, so shall We return it. It is a promise of Ours that We will do this.

Ok, ütleme, et taevad ja maa - kõik asendataksegi uuesti pärast vana hävimist ja siis luuakse see jälle ja jälle. Aga nüüd poindini:

11:107-108 They will abide in it as long as the heavens and Earth exist, except for what your Lord wishes. Your Lord does as He pleases. As for those who are fortunate, they will be in Paradise; in it they will abide as long as the heavens and Earth exist, except for what your Lord wishes, a giving without end.

Jumal räägib, et me jääme paradiisi ja põrgusse igaveseks, kust pole väljapääsu, kuid samas ütleb, et niikauaks, kuni kestavad taevad ja maa. Ja eelnevatest värssidest me nägime, et need kestavad kuni selle ajani, mis Jumal nad hävitab selleks, et uued luua.

Ja nüüd siis selle juurde, kus on viidatud mingil määral sellele, et meie saame samuti uuesti loodud (VÕIBOLLA). Ühest küljest võib seda vaadelda sellena, et kõik saab uuesti loodud, eks? Miks siis mitte ka meie.

28:88 And do not call besides God any god, there is no god but He. Everything will fade away except His presence. To Him is the judgment, and to Him you will be returned.

Kui kõik minema pühitakse, siis jääb ju tõepoolest alles ainult Jumal. Sest midagi muud pole. Just nagu oli enne Suurt Pauku arvatavasti. Kuid kuidas jääb siis meiega, kes me pidavat olema igavesti paradiisis/põrgus?

Miks ma üldse sellele ideele tulin, et meid ehk ka uuesti luuakse, on koraanis olev pidev kõneviis, kuidas Jumal mainib ammuste inimestena "teie"-vormi. Teie olite need, kes hülgasid koraani, teie olite need, kes ei uskunud Jumala sõnumit, teile on varemgi saadetud sõnumitoojad ja Jumala sõna, teie murdsite Jumalale antud tõotust (Aadama-ja-ta-naise-teema?) Üks huvitav värss siia juurde, millele täna komistasin ja mis ainult mu kahtlusi kinnitas:

28:48 But when the truth came to them from Us, they said: "If only he was given the same that was given to Moses!" Had they not rejected what was given to Moses before? They had said: "Two magicians assisting one another." And they said: "We reject all these things."

Siin käib siis jutt sellest, et Jumal selgitab, miks ta araablastele prohveti saatis, sest vastasel juhul oleksid nad hakanud ütlema, et nad oleksid käinud ju õiget teed pidi, kui Jumal oleks neile sõnumid saatnud nii nagu Ta saatis Mooseselegi jne. Need kaks "they'd" on ju mainitud eriajajärkudel eksisteerivate inimeste kohta. Mistõttu ma imestangi, et Jumal samastab Moosese ärapõlgajaid Muhammadi ärapõlgajatega öeldes nende kohta mõlemal juhul "teie". Just nagu oleksid nad seda juba varem ka niikuinii teinud.

Kuidagi väga veider tundub see asi. Aga samas ma ei näe ka mingit teist seletust sellele kõigele. Mis teie sellest arvate?

Siit saaks veel edasi hakata spekuleerima, et kui mul on õigus ja Jumal tõepoolest loobki inimesed uuesti ning loob isegi mitte-usklikud ja usklikud samadena erinevatel ajajärkudel (ehk isegi erinevates universumites), siis mis järeldusi sellest kõigest veel teha võiks omakorda? Et me kõik olemegi määratud sündima just sellistena nagu Jumal meid loonud on? Siit tagasi vaba tahte juurde(on see siis üldse olemas?) - nagu ma ennem sellest paradoksist rääkisin, et kuidas on võimalik selline asi, et tulevik on ette teada ja meil on vaba tahe valida omale ise tulevikku, kui see on juba paigas? Samas me ju teame kindlalt, et saatus on igale olendile paika pandud. Vabast tahtest ei tea me ju midagi, kas see eksisteerib või mitte.

Või kui mul pole õigus ja Jumal hävitab ükskord kõik ja jääb alles ainult Tema eksistents, siis mis meist saab? Kaome ära ehk?


pale
Tagasi üles Go down
tarmo

tarmo


Postituste arv : 421
Join date : 27/08/2008
Ikä : 46
Asukoht : Tallinn

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimeKolm Sept 10, 2008 10:44 pm

aga mis paneb sind arvama, et see kõige uuesti loomine toimub peale põrgut-paradiisi?
ma mõistan seda asja nii, et just enne. st pärast seda kui Maa peal on kõik hinged ära sündinud ja enne seda kui nad uuesti sünnivad. siis luuaksegi ju ka Maa asemele uus Maa, millest saab paradiis. (sse mõte ei välista muidugi seda, et nii ka pärast paradiisi samuti ei või juhtuda ja algab mingi uus etapp)

igaviku kohta. igavik on sõna, mis räägib ajast. kui taevad ja Maa ehk kogu ruum kaob, siis kaob ka aeg. Aegruum, eks.
Tagasi üles Go down
http://www.oie.ee
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimeKolm Sept 10, 2008 10:55 pm

nii, see teemagi joudis tagasi aegruumi ja saatuse juurde Smile

mul oli vastus juba valmis, aga arvuti jooksis kokku ja jai saatmata. ei viitsi hetkel pikemalt uuesti kirjutama hakata Very Happy ehk homme Smile What a Face
Tagasi üles Go down
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimeKolm Sept 10, 2008 11:36 pm

Hmm...jah, kui vaadata värssi 14:48, siis pigem jääb tõesti mulje, nagu toimuks see enne juba ära. Samas kui vaadata kõike muud, siis kõik muu ju maailmas kordub ikka uuesti ja uuesti ja uuesti ning Jumal on meile öelnud, et märgid ja tõde peitub maal ja meie sees.

Samas sa ütlesid ise ka, et kui kõik hävib, hävib ka aeg (kui see üldse olemas ongi, nagu ma ühes teises postituses pigem vastupidist väitsin), mistõttu ka igavik. Ehk siis nii või naa, sa tahad öelda, et me ei jää lõputult põrgusse/paradiisi? Sest igavik võib ju ajaline termin olla, kuid samapalju on ta ka lõputust määrav (ehk ilma lõputa).
Tagasi üles Go down
tarmo

tarmo


Postituste arv : 421
Join date : 27/08/2008
Ikä : 46
Asukoht : Tallinn

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimeNelj Sept 11, 2008 1:21 pm

ühest küljest öeldakse mitmel pool paradiisi-põrgu kohta, et
forever they will abide therein
ja teiselt poolt siis
They will abide in it as long as the heavens and Earth exist

seega igavesti ehk seni kuni Maa ja taevad eksisteerivad.
ehk teisisõnu, kui ei eksisteeri enam Maad ja taevaid (ruumi) ei eksisteeri enam ka igavikku (aega).
loogiline arvestades aegruumi

seega igaviku lõpp saabub siis kui lõppeb aja eksistents scratch

on olemas ka väljend end of times
ja selline mõte, et kõigel, millel on algus, on ka lõpp

seega kui inimeksistentsil oli algus, siis on ka lõpp

võimalik, et neid mõtteid tuleb edasi arendada (infokillukesi lisada), et mingi korrektse järelduseni jõuda Smile
Tagasi üles Go down
http://www.oie.ee
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimePüh Sept 14, 2008 6:45 pm

Vot nüüd olen ma leidnud sellised värsid, mis panevad ikkagi mind kahtlema, kas mu teooria maailma loomisest on ikka päris see, mida ma arvasin teda olevat.

29:19-20 Have they not seen how GOD initiates the creation, then repeats it? /..../ Say: "Roam the Earth and observe how the creation was initiated. Thus God will establish the final creation. God is capable of all things."

Siin on nii palju imelikke asju koos. Kõigepealt on öeldud, et Jumal loob/algatab oma loomingut, seejärel kordab seda. Kuid annab meile võimaluse minna rändama maa peal ja vaatama kuidas see tehtud on ning seejärel teeb Jumal viimase loomingu.

Siin tuleb välja, et õigus oli ikkagi tarmo, sinul, kes sa vaidlesid minuga ennem selle üle, mismoodi toimub maa ja universumi uuestiloomine Razz Niiet ikkagi saan ma praegu pigem aru nii, et järgmine looming toimub viimasena (võibolla ongi selleks just paradiis ja põrgu). Samas välistab see mingilmääral selle, et Jumal looks kõik uuesti pärast seda. Kui just tegu pole erinevate asjadega maa ja paradiisi näol. Kui siin on mõeldud, et ühte loomingusse on kokku pandud nii maa ja universum kui hiljem ka paradiis ja põrgu, siis võib küll olla, et kunagi pärast seda (pärast aegade lõppu) toimub uus looming, kus kõik otsast algab. Kes teab...


Viimati muutis seda Hannah (Püh Sept 14, 2008 6:52 pm). Kokku muudetud 1 kord
Tagasi üles Go down
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitimePüh Sept 14, 2008 6:48 pm

21:104 On the Day when We roll up the heavens like the scroll of a scripture is rolled up. As We initiated the first creation, so shall We return it. It is a promise of Ours that We will do this.

See võib olla ka tunnistuseks, et enne seda pole ikkagi muid maailmu olnud. Miks peaks siis pärast sedagi olema... Seda enam, et Jumal eelnevalt ütlebki, et tegu on viimase loominguga.
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Kui pikk on igavik? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Kui pikk on igavik?   Kui pikk on igavik? Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Kui pikk on igavik?
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Islamifoorum :: Üldised teemad :: Koraani õpetused-
Hüppa: