Islamifoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islamifoorum

Foorum islamiteemadel arutlemiseks
 
PealehtPealeht  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Koraani tõlge. Pt 27

Go down 
3 posters
AutorTeade
tarmo

tarmo


Postituste arv : 421
Join date : 27/08/2008
Ikä : 46
Asukoht : Tallinn

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeNelj Okt 09, 2008 8:34 pm

Mõnda aega tagasi tekkis idee, et võiks Koraani eesti keeles "linti" lugeda, et seda saaks kuulata nagu see on tehtud nt siin lehel. Koraani peab ju retsiteerima! Kuna aga ainuke eesti keeles seni olemasolev Udami tõlge on kohati haditi "tarkusega" pooleks, siis oleks vaja enne parem tõlge teha.
Alljärgnev on mu proovi peatükk inglise keelsest free-minds.org tõlkest, mida keerulisemates kohtades võrdlesin ka
submission lehel toodud kuue erineva inglise keelse tõlkega. Araabiakeelt ma ju ei oska Smile
mida arvate? kui keegi viitsib, võib vigu otsida/parandada. niikuinii ju tegeleme me kõik Koraani õppimisega... Very Happy

Peatükk 27
Jumala, Kõikvõimsa, Armulise nimel.

1.T´. S, need on koraani ja selge raamatu märgid.
2.Juhatus ja head uudised usklikele.
3.Neile, kes palvetavad/järgivad/hoiavad kinni, panustavad heategudesse/headusesse/õiglusesse/annetavad/puhastuvad ja on kindlad pärastelu suhtes.
4.Neile, kes ei usu pärastellu, oleme Me pannud nende tegevused paistma meeldivana, nii et nad kõnnivad ringi pimedatena.
5.Nad saavad halvima karistuse, ja pärastelus on nad suurimad kaotajad.
6.Ja sa oled vastu võtmas koraani Kõige Targemalt, Kõiketeadjalt.
7.Ja Mooses ütles oma perekonnale: „Ma nägin tuld, ma toon teile sealt mõned uudised või ma toon teile põleva tüki, et te võiksite sooja saada.“
8.Niisiis kui ta jõudis selleni, teda hüüti: „Õnnistatud on Tema, kes on tules ja kesiganes on selle ümber, ja kuulsus olgu Jumalale, maailmade Isandale.“
9.„Oo Mooses, see olen mina, Jumal, Noobel, Tark.“
10.„Ja viska maha oma kepp.“ Nii kui ta nägi seda vibreerimas nagu see oleks Džinn, jooksis ta minema, keeramata tagasi.
„Oo Mooses, ära karda, sest Minu sõnumitoojail ei pea olema hirmu Minu ees.“
11.„Väljaarvatud see, kes seadustest üle astub. Aga siis kui ta asendab halva teo heaga, siis Ma olen Andestav, Armuline.“
12.„Ja pane oma käsi oma taskusse, see tuleb välja valgelt ilma plekkideta – üks üheksast märguandest Vaaraole ja tema inimestele.“
13.Niisiis, kui Meie märguanded neile kõigile näha tulid, nad ütlesid: „See on ilmselge maagia.“
14.Ja oma hinge sõnakuulmatuse ja ülbuse tõttu nad heitsid nad välja. Niiet näe kuidas see kurjadele lõppes.
15.Ja Taavetile ja Saalomonile Me andsime teadmised. Ja nad mõlemad ütlesid: „Kiitus olgu Jumalale, kes eelistas meid mitmete Oma usklike teenijate ees.“
16.Ja Saalomon võttis Taavetilt üle, ja ta ütles: „Oo inimesed, meile on õpetatud kuidas mõista lendavate olendite kõnet, ja meile on antud kõigest. See on tõesti ilmselge heldus.“
17.Ja Saalomoni sõdurid olid kogutud - kaasaarvatud inimesed ja Džinn ja linnud - laiali saatmiseks.
18.Kuni nad tulid sipelgate orgu. Emasipelgas ütles: „Oo sipelgad, sisenege oma kodudesse, muidu saate Saalomoni ja ta sõdurite poolt purustatud, ilma et nad märkakski.
19.Siis ta naeris, lõbustatud sellest mida emamesilane ütles. Ja ta ütles: „Mu Isand, aita mul olla tänulik õnnistuste eest, mis Sa oled minule ja mu vanematele andnud, ja et ma võiksin teha head tööd, mis sulle meeldib, ja Oma armulikkuses määra mind olema koos Oma õiglaste sulastega.
20.Ja ta kontrollis linde, siis ütles: „Miks ma ei näe toonekägu, või on ta puudujate hulgas?“
21.„Ma karistan teda karmilt, või ma tapan ta, kui tal ei ole selget põhjendust.“
22.Aga toonekägu ei jäänud kauaks ära, siis ta ütles: „Ma olen näinud mida sa ei tea, ja ma olen tulnud sinu juurde Seebast koos uudistega, mis on kindlad.“
23.„Ma leidsin nad ühe naise poolt valitsetud olevat, ja talle oli antud kõike vara, ja tal oli suur aujärg.“
24.„Ja ma leidsin tema ja tema inimesed päikesele kummardamas, Jumala asemel! Ja saatan oli pannud nende töö neile heana paistma, niisiis hoidis ta neid teelt eemale, sest neid ei ole juhatatud.
25.„Kas nad ei kummarda Jumalale, kes toob välja, mis on peidetud taevastesse ja Maale? Ja Ta teab, mida sa varjad ja mida sa väidad.“
26.„Jumal, ei ole jumalat peale Tema, Suure aujärje Isanda.“
27.Ta ütles: „Me saame näha kas te olete ausad või olete valetajate hulgast.“
28.„Võta see mu kiri ja vii neile, siis taandu nendest ja jälgi, millega nad vastavad.
29.Naine ütles: „Oo komandörid, mulle on toodud noobel kiri.“
30.„See on Saalomonilt, ja see ütleb: „Jumala, Kõikvõimsa, Armulise nimel.““
31.„Ärge olge ülbed minu suhtes ja tulge minu juurde alistunutena.“
32.Naine ütles: „Oo komandörid, andke mulle nõu selles minu asjas, sest ma ei võta enne vastu otsust, kui olen kuulnud teie tunnistust.“
33.Nad ütlesid: „Me oleme tugevad inimesed, jõult väelised. Aga otsus on sinu, vaatame, mis sa käsid.“
34.Naine ütles: „Kui kuningad sisenevad ühte linna, nad hävitavad selle ja alandavad kõige nooblimaid inimesi. See on see, mida nad teevad.“
35.„Ja ma saadan neile kingituse, siis ma vaatan, millega sõnumitooja naaseb.“
36.Niisiis kui nad tulid Saalomoni juurde, ta ütles: „Kas te pakute mulle jõukust? Mida Jumal on mulle võimaldanud, on kaugelt parem sellest, mis Ta teile on andnud. Nüüd te olete õnnelikud oma kingiga.“
37.„Minge tagasi nende juurde. Me tuleme nende juurde koos sõduritega, milliseid nad pole kunagi näinud, ja me ajame nad alandatult välja, nad on nõrgad.“
38.Ta ütles: „Oo komandörid, kes teist saab tuua mulle ta aujärje enne kui nad tulevad minu juurde alistunult?“
39.Jõuline olend Džinnidest ütles: „Ma toon selle sulle enne kui sa oma nõupidamiselt tõused. Ma olen tugev ja usaldusväärne.“
40.Ja üks kel oli teadmine Pühakirjast ütles: „Ma toon selle sulle enne kui sa silma pilgutad.“ Niisiis kui ta nägi seda enda ees, ta ütles: „See on mu Isanda armust, ta testib mind, et kas ma olen tänulik või salgan. Kuna see, kes on tänulik, on tänulik enda eest. Ja sellele, kes salgab... mu Isand on Rikas, Helde.“
41.Ta ütles: „Maskeerige naise aujärg, et saaksime näha, kas ta on juhatatud või on ta üks nendest, keda ei ole juhatatud.“
42.Niisiis kui naine tuli, öeldi: „Kas sinu aujärg on nagu see?“ Ta ütles: „See paistab olevat sarnane. Ja teadmine oli meile antud enne seda ja me oleme alistunud.“
43.Ja see, et ta teenis teisi Jumala kõrval, tõkestas teda. Ta oli inimeste hulgast, kes olid salgajad.
44.Naisele öeldi: „Sisene paleesse.“ Kui ta seda nägi, ta arvas, et see on bassein, ja ta paljastas oma jalad. Mees ütles: „See palee on kristalliga sillutatud.“ Naine ütles: „Mu Jumal, ma olen eksinud, ja ma alistun koos Saalomoniga Jumalale, maailmade Isandale.“
45.Ja Thamudile ma saatsime nende venna Saleh: „Te peate Jumalat teenima.“ Aga nad jagunesid kaheks vaidlevaks grupiks.
46.Ta ütles: „Mu inimesed, miks tormate kurja suunas hea asemel? Kui te vaid Jumala andestust otsiksite, ehk jõuaks teieni armulikkus.“
47.Nad ütlesid: „Sinul ja neil, kes sinuga, on haige enne.“
Ta ütles: „Teie haige enne on koos Jumalaga, aga te olete inimesed, keda testitakse.“
48.Ja linnas oli üheksa jõhkardit, kes korruptsiooni külvasid ja nad ei olnud ennast parandamas.
49.Nad ütlesid: „Vanduge Jumala nimel üksteisele, et me ründame teda ja ta perekonda öösel, ja siis ütleme tema toetajatele: „Me ei näinud, kes ta pere mõrvas, ja me räägime tõtt.““
50.Ja nad sepitsesid skeemi ja Meie sepitsesime skeemi neile märkamata.
51.Niisiis näe, mis oli nende plaanimise tulemus! Me hävitasime nad koos nende rahvaga.
52.Niisiis need on nende kodud, varemeis, selle eest, mis nad seadust rikkusid. Selles on märguanne inimestele, kes teavad.
53.Ja Me päästsime need, kes uskusid ja olid õiglased.
54.Ja Lot, kui ta ütles oma inimestele: „Kas panete nilbusi toime samala ajal kui suudate selgelt näha?“
55.„Te lähenete himuralt meestele naiste asemel! Ei, te olete ignorantsed inimesed!“
56.Aga tema inimeste vastus oli, et nad ütlesid: „Heitke Loti pere oma linnast välja, sest nad on inimesed, kes on puhtad!“
57.Seega Me päästsime tema ja tema pere, väljaarvatud tema naise, Me leidsime tema olevat nende hulgas, kes jäävad.
58.Ja me lasime nende peale vihma sadada. Kannatusrohke oli vihm neile, keda oli hoiatatud.
59.Ütle: „Kiitus olgu Jumalale, ja rahu olgu Tema teenritele, kelle Ta on valinud.“ On Jumal parem või see, mis nad on üles seadnud?
60.Tema, kes lõi taevad ja Maa, ja Ta saadab sulle vihma alla taevast, nii Me põhjustame ilusate aedade kasvamise. Ei ole sinu võimuses põhjustada selle puude kasvamist. On´s mõni jumal Jumala kõrval? Ei. Aga need on inimesed, kes kirjeldavad võrdväärseid!
61.Tema, kes tegi Maa elupaigaks, ja Ta tegi sellesse jõed ja Ta tegi sellele tasakaalustajad, ja Ta tegi kahe mere vahele barjääri. On´s mõni jumal Jumala kõrval? Ei. Aga enamus neist ei tea.
62.Tema, kes vastab vaevatule kui ta Teda hüüab, ja ta eemaldab kurja, ja Ta teeb teid järelkasvuks Maa peal. On´s mõni jumal Jumala kõrval? Vähe te mäletate!
63.Tema, kes juhatab sind maa ja mere pimeduses, ja Ta saadab tuuled Oma armu kuulutajatena. On´s mõni jumal Jumala kõrval? Jumal olgu ülistatud üle selle, mida nad üles seavad!
64.Tema, kes algatab loodu, siis kordab seda, ja Tema võimaldab sulle nii taevast kui maast. On´s mõni jumal Jumala kõrval? Ütle: „Too oma tõestus kui sa oled tõetruu!“
65.Ütle: „Keegi taevastes ega Maal ei tea nägematut peale Jumala. Ja nad ei tea millal nad taaselustatakse.“
66.Ei, neil puudub teadmine pärastelust. Ei, nad kahtlevad selles. Ei, nad on pimedad selle suhtes.
67.Ja need, kes salgasid, ütlesid: „Kui me oleme saanud tolmuks nagu meie isad, kas meid peaks välja toodama?“
68.„Meile on seda lubatud, nii meile kui meie isadele enne seda. See ei ole muud, kui muistsed jutud!“
69.Ütle: „Uita Maa peal ja näe kuidas oli lõpp kurjategijatel.“
70.Ja ära kurvasta nende pärast ja ära lase end segada sellest, mis nad sepitsevad“
71.Ja nad ütlevad: „Kui sa oled tõetruu, siis millal see lubadus täitub?“
72.Ütle: „Võimalik, et Ta nüüd praegu saadab teie teele midagi sellest, mida te endale kiirendate.“
73.Ja su Isand on toetanud inimesi, aga enamik neist ei ole tänulikud.
74.Ja su Isand teab, mis on varjatud nende rinnus ja mida nad avaldavad.
75.Ja ei ole midagi varjatud taevastes ega Maa peal vaid on selges toimikus.
76.See koraan jutustab Iisraeli lastele enamuse sellest, mille üle nad vaidlevad.
77.Ja see on juhatus ja arm usklikele.
78.Sinu Isand otsustab nende vahel Oma õigusemõistmisega. Ja Ta on Noobel, Teadja.
79.Niisiis usalda Jumalat, sest sa oled selgelt tões.
80.Sa ei suuda panna surnuid kuulma, ega suuda sa panna kurte kuulma kui nad pööravad oma selja ja pagevad.
81.Ega suuda sa juhatada pimedaid nende eksitusest. Sa saad ainult neid kuulma panna, kes usuvad Meie ilmutustesse, sest nad on alistunud.
82.Ja kui nende poolt on karistus teenitud, toome Me neile olendi Maa seest, see räägib neile, et inimesed on olnud teadmatuses Meie ilmutuste suhtes.
83.Ja päeval, mil Me kogume kõikidest rahvastest seltskonna, kes Meie ilmutusi eitas, siis nad aetakse liikvele.
84.Kuni nad on tulnud, siis Ta ütleb: „Kas sa eitasid Minu ilmutusi samas kui sul puudus otsene teadmine nendest? Mida sa tegid?“
85.Ja karistus oli neil pälvitud selle eest, mis nad seadustest üle astusid, ja nad jäävad sõnatuks.
86.Kas nad ei näinud, et Me tegime neile öö puhkamiseks ja päeva nägemiseks? Selles on märguanne inimestele, kel on usk.
87.Ja päeval, mil sarve puhutakse, siis need, kes taevastes ja Maal, on kabuhirmus, väljaarvatud need, keda Jumal tahab. Ja Tema juurde saavad kõik alandlikult tulema.
88.Ja sa näed mägesid, sa mõtled, et nad on tahked, aga nad mööduvad nagu pilved. Jumala kätetöö, Ta täiustas kõike. Ta on Ekspert kõige suhtes, mis sa teed.
89.Kes iganes tulevad hea teoga, saavad parema sellest, ja nad on kaitstud selle Päeva hirmu eest.
90.Ja kes iganes tulevad halva teoga, nende näod heidetakse Põrgusse. Kas sa ei saa tasustatud selle eest, mida sa varem tegid?
91.„Mind on kästud teenida selle pühitsetud maa Isandat, Temale kuuluvad kõik asjad, ja mind on kästud olla nende hulgas, kes alistuvad.“
92.„Ja et ma retsiteeriks koraani.“ Kes on juhatatud, on juhatatud tema enda hüvanguks ja temale, kes on eksituses, ütle: „Ma olen vaid üks hoiatajatest.“
93.Ütle: „Kiitus olgu Jumalale, Ta näitab sulle Oma imesid ja sa saad neid teadma. Ja su Jumal ei ole teadmatuses sellest, mis sa teed.“


Viimati muutis seda tarmo (Püh Dets 14, 2008 8:11 pm). Kokku muudetud 6 korda
Tagasi üles Go down
http://www.oie.ee
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeReede Okt 10, 2008 12:11 am

Peatükk 27
Jumala, Kõikvõimsa, Armulise nimel.

Tsiteerin: :
1.T´. S, need on Koraani ja selge Pühakirja märgid.
1.T´. S, need on Koraani ja selge raamatu märgid.
kitab=raamat

Tsiteerin: :
2.Juhatus ja head uudised usklikele.
3.Neile kes peavad kinni palvest, püüdlevad hea poole, ja Pärastelu suhtes nad on kindlad.
araabia keelne sona salat ei tahenda ainult "palvet". huvitav on naiteks tahendus "follow closely" ehk jargima voi tihedalt kannul olema. siis veel tahendust yhenduses olema.

Sad-Lam-Waw = prayer, supplication, petition, oration, eulogy, benediction, commendation, blessing, honour, magnifiy, bring forth, follow closely, walk/follow behind closely, to remain attached.
In a horse race when the second horse follows the first one so closely that its head always overlaps the first horse’s body that horse is called AL-MUSSALLI (i.e. the one who follows closely / remains attached).
Central portion of the back, portion from where the tail of an animal comes out, the rump.

Zay-Kaf-Waw (tolgitud kui hea poole pyydlema)= it increased/augmented, it throve/grew well/flourished/prospered and produced fruit, it was/became pure, purification, goodness/righteousness, lead/enjoy a plentiful/easy/soft/delicate life, put into a good/right state/condition, alms, poor-rate/due



mina tolgiks nii:
3. Neile, kes jargivad/hoiavad kinni/palvetavad, panustavad heategudesse/puhastumise poole/headusesse/oiglusesse/annetamisse ja on kindlad parastelu suhtes.

huvitav on see, et kui yhel sonal on palju tahendusi araabia keeles, kas peaksime moned neist valja jatma kui koik konteksti sobivad? Mul on tunne, et mottekas oleks koik sobivad tolkevariandid sisse jatta.

Tsiteerin: :
4.Samas kui nendele, kes ei usu Pärastellu, oleme Me teinud nende töö neile meeldiva, nii et nad kõnnivad ringi pimedatena.
Neile, kes ei usu pärastellu, oleme Me pannud nende tegevused paistma meeldivana, nii et nad kõnnivad ringi pimedatena

Tsiteerin: :
5.Nad saavad halvima karistuse, ja Pärastelus on nad suurimad kaotajad.
6.Ja sa oled vastu võtmas Koraani Ühelt, kes on Tark, Teadja.

6.Ja sa oled vastu votmas Koraani Kõige Targemalt, Kõiketeadjalt




ok, hetkel pole rohkemaks aega. hasti kiire on. Aga Jumala abil leian seda mingil lahiajal ja siis vaatan edasi.
Vaga tore, et otsa lahti tegid! Vaata minu poolt tolgitu veel kriitilise pilguga yle, eks Smile eriti see 3. varss.. mida arvad?
Tagasi üles Go down
GEM

GEM


Postituste arv : 74
Join date : 26/08/2008
Asukoht : Tartu

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeReede Okt 10, 2008 8:01 pm

Mulle jäid silma "O", "Moses" ja "Jinn". Eesti keeles peaks olema ikka "Oo", "Mooses" ja "džinn".
Tagasi üles Go down
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeLaup Okt 11, 2008 10:08 am

8.Niisiis kui ta tuli selleni, teda hüüti: „Õnnistatud on see, kes on tules ja kes iganes on selle ümber, ja au olgu Jumalale, maailmade Isandale.“
9.„Oo Moses, see olen mina, Jumal, Koikvoimas, Tark.“


vahetasin 9 salmis sona "noobel" sonaga "koikvoimas". ingl. k sona noble. inglisekeelsetes tolgetes on osades samuti seda sona kasutatud.

10.„Ja viska maha oma kepp.“ Nii kui ta nägi seda vibreerimas nagu see oleks olnud Jinn, jooksis ta minema, keeramata tagasi. „Oo Mooses, ära karda, sest Minu sõnumitoojail ei pea olema hirmu Minu ees.“
13.Niisiis kui nad nägid Meie märke, ütlesid nad: „See on ilmselge maagia.“
14.Ja oma hinge sõnakuulmatuse ja ülbuse tõttu lükkasid nad eemale. Pange tähele kuidas see kurjadele lõppes.
Tagasi üles Go down
tarmo

tarmo


Postituste arv : 421
Join date : 27/08/2008
Ikä : 46
Asukoht : Tallinn

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeLaup Okt 11, 2008 10:27 am

tänud paranduste eest.

oo-d ja dzinnid ja moosesed said kõik parandatud Smile

Siiri ettepanekutest läksid kõik kasutusse, väljaarvatud:
3.ndas salmis tegin väikseid muudatusi võrreldes Siiri ettepanekutega
9. - Noobel vs Kõikvõimas. Kui Nobel Kõikvõimsaks tõlkida, siis kuidas tõlkida Almighty? Smile
14. - parandasin ainult esimese poole. they rejected them
Tagasi üles Go down
http://www.oie.ee
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeLaup Okt 11, 2008 10:34 am

14: nad lykkasid NEMAD eemale.. jai vahelt valja jah mul Very Happy
Tagasi üles Go down
tarmo

tarmo


Postituste arv : 421
Join date : 27/08/2008
Ikä : 46
Asukoht : Tallinn

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeLaup Okt 11, 2008 10:39 am

lükkasid eemale vs heitsid välja. suurt vahet vast pole aga ma eelistaks viimast.
Tagasi üles Go down
http://www.oie.ee
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitimeLaup Okt 11, 2008 10:50 am

tarmo kirjutas:
lükkasid eemale vs heitsid välja. suurt vahet vast pole aga ma eelistaks viimast.
nojah, maitse yle ei vaielda Very Happy
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Koraani tõlge. Pt 27 Empty
PostitaminePealkiri: Re: Koraani tõlge. Pt 27   Koraani tõlge. Pt 27 Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Koraani tõlge. Pt 27
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» VF: Kes on sonumitooja? (kriteerium Koraani jargi)

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Islamifoorum :: Üldised teemad :: Koraani õpetused-
Hüppa: