Islamifoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islamifoorum

Foorum islamiteemadel arutlemiseks
 
PealehtPealeht  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Vodou mis see on?

Go down 
3 posters
AutorTeade
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 4:59 pm

Voodoo on maailma vanim religioon ja see on kindlasti üks neist, mida ka meil sobiks tundma õppida, eriti sellepärast, et meie seninme teadmistepagas selles osas pärineb vaid Hollywoodi filmides

Mis see on ja kust pärit ja kuidas tekkinud saab kuulata SIIT

inglise keeles.
Eesti keeles on ilmunud sellised raamatud Vodou ¹amaan

Ja
voodo, mis see on. religioon või maagia
Kuna valge inimene on kokku puutunud/ saanud teadmisi ainult Hollywoodi filmide kaudu siis püüan veidi lahti seletada mõningad mõisted.
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 4:59 pm

See traditsioon/ usund/ religioon on pärit Aafrikast. Orjadega see saabus Ameerikasse.

Kuid erinevad valged rahvad tõid orje erinevatest Aafrika punktidest siis on selgelt eristavad meie mõistes voodoo usulahud.

Sõnu voodoo/ vodou kasutatakse selle kohta aladel kus kunagi valitsesid prantslased. Need orjad olid saadud Dahomee kuningriigist.
Kitsamalt voodoo kasutatakse New Orleansis. Ja kuna see osariik ja linn on nüüd USA osad siis on sealt läinud see mõiste Hollywoodi ja sealt edasi üle maailma.
Sõna vodou kasutatakse Haiitil. Haiitil toimus ajaloo üks edukamaid orjade mässe. Nii, et orjad lõid tagasi kahe tolle aegse maailma suurvõimu, Suurbritannia ja Prantsusmaa, vägede rünnakud. Kõik ülestõusnud olid vodou usklikud.

Santeria/ lucumi on pärit joruba rahvaste seast. Asusid Dahomee riigist põhja pool. See on levinud eelkõige Kuubal ja teistes paikades kus on hispaania keel valdav.

Kandomble on Brasiilias levinud, ehk alal kus räägitakse portugaali keelt. Pärit rahvaste seast kes asusid Dahome riigist lõuna pool. Tänapäeva Kongo ja sealt ümbrusest.

Ja siis on veel rida väikseid meie mõistes usulahke.

Kõigis neis on Aafrika sulandunud traditsioone ja müüte, Ameerika indiaanlaste Traditsioone ja müüte ja katolik usk.

Igal algsel Aafrikast pärit loal/ ori¹al on kristlik mask. Mingi kristlik pühak.
Valged peremehed lootsid, et orjad hülgasid oma vana usu ja võtsid vastu peremeeste usu. Kuid toimus hoopis see, et kristlus sulandati orjade poolt nende usku.
Enam vähem sama tegid ka meie, eestlaste esivanemad. Tõnn, Laurits ja kes veel iganes, on meie esivanemate haldjad kes maskeerusid ennast kristlikeks pühakuteks ...
Ja ka meie esivanemad teadsid ning kasutasid nukku. Tuhkapoiss. Muidugi, meie esivanemat ei teinud nukkule nõelravi kuid mõtte ja eesmärk (sitta keerata) oli sama.
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 5:00 pm

Paar lõiku raamatust Vodou ¹amaan

OLE ENDA VASTU HEA –
OLE ENDALE JUMAL

Maailmas pole tuntud korra, muutumatute reeglite ja lõpliku autoriteedina absoluutset tõde, mille poole pöörduda. On ainult energiad, mida te saate kujundada, nimetada ja määratleda nii, nagu tahate. Ja enda jaoks saate seda teha ainult teie ise. Meil kõigil on oma tõde ja see on just sama reaalne ning väärtuslik kui teise inimese oma, ükskõik kes see teine inimene on.
On palju inimesi, kes proovivad teilt teie väge ära võtta: poliitikud, peda¬googid, usujuhid, gurud, kohtunikud, maksuametnikud, kallimad ja vanemad. Neil on nende oma tõde, nende elamisviis ilmas. Te ei pea seda enda omaks tunnistama. Me kõik elame oma maailmades ja meil on oma tõed.
Kuid me ei pea seda tegema üksi. See, mida me inimolenditena saame üksteisega jagada, on moraalikoodeks, kokkulepe, kuidas me näeme maail¬ma ja seda energiat, mida me kasutame: armastust, vihkamist, head ja kurja, et seda sellisena kujustada. Meie kui arenemisvõimeliste olendite ülesanne on olla kindlad, et me kasutame seda energiat austusväärse eluviisi, ümbruskonna, planeedi kui terviku ja kõigi elusolendite, kellega me endi ruumi jagame, heaks.
Lõpuks pöördume kõik tagasi Ginesse, saame iseendi esivanemateks. See, mille me selja taha jätame, on enda olemasolemise tunne, hinge töö ja mälestused, mis teistele võivad meist jääda. See ei ole elu pikkus, mis loeb, vaid meie töö kvaliteet. See peaks innustama meie lapsi tegema suuremaid asju ja varuma rohkem energiat, mida nad saavad kasutada maailma kujundamiseks ja ümberkujundamiseks.
Ma loodan, et jätan oma lastele mälestuse toredast koosveedetud ajast, mõnedest seiklustest ja teadmise, et ma armastasin neid. Sellest võivad nad ammutada jõudu ja kujundada oma maailmapilti. Kui suren, ei saa ma neile materiaalselt jätta midagi rohkem kui see; energia, mille ma jätan, on ainus reaalne pärand, mis neil minult on. Võib-olla nende mälud ergutavad neid looma maailma paremaks, täis seiklusi ja armastust, nii, nagu nemad seda näevad. See on kõik, mida ma saan paluda või millele loota.
Laiemale kogukonnale jätan oma õpetused ja inimesed, keda olen ter¬vendanud. Kui õpetasin töögruppides inimesi hästi, siis on nüüd maailmas rohkem häid tervendajaid, kes suudavad aidata luua tasakaalustatud, haigustevaba maailma. Kui olen arstinud inimesi hästi, siis on enam inimesi, kes on vabamad ja vägevamad ning suudavad anda enda panuse siia maailma, kui see on nende valik.
Igaühel meist peab olema nägemus millestki, mis on meile tähtis, mis annab meie elule eesmärgi ja mõtte, lubab meie hingedel õilmitseda ning võimaldab meil tegutseda maailma kogukonnas, kuhu me kuulume. Ilma selleta pole meie elul tähendust.
Ei ole nii, et peaksite oma surivoodil ütlema, et olite suurim filmimogul Hollywoodis, rikkaim kaupmees Wall Streetil või maailma kõige kardetum diktaator. Te ei saa anda surmale oma elu eest osa oma järgmises filmis, kulda oma rahakotist ega auastet oma armees. Lõpuks peate ikkagi surema.
Mille eest teid võidakse meeles pidada, on energia, mida teie isiklikult väljaspool oma rolli ja oletatavat staatust olete pannud maailmasse ja seda osamaksu, mille olete teinud teiste heaolu heaks või kahjuks. Need on asjad, mida hinnatakse, kui te jõuate Abyssi Vetesse ja teie elu kaalutakse ning asjad, mille eest kogukond saab teid austada või vihata.
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 5:01 pm

SUURIM SALADUS

Vodou suurim saladus on arusaamine, et tavalised inimesed, mitte jumalad, juhivad kosmost. Need oleme meie ja meie teod, mis võivad imesid teha. Meie anname neile tseremooniate ja rituaalide abil identiteedi ja väe. Me väljendame nende kaudu iseendid kui osa teadlikust arengust Armastuse poole. Jumalad oleme meie.
Haitilane sõnastab oma arusaamad headusest või kõlblusest kui inimteadvuse toimimisest, kogemustest, teabest, mõistmisest ja distsipliinist. Ta kasutab rituaale kui vahendeid, mille abil inimene suunab universumi loomult moraalituid jõude moraalsete sihtide saavutamise poole.
Inimteadvusel on vodou metafüüsikas kõigi seda saatvate jõudude ja võimaluste hulgas kõrgeim positsioon. Sellepärast mõistab haitilane vaimu, mida ta eristab kehast, päästab selle abyssist ja jätab kui esivanemate päranduse oma järeltulijatele. Sellest kõrgemaks ta peab vaid jumalikkust.”
Ei tohi olla ühtki kahtlust, et load on reaalsed, et neil on isiksus ja isikupära, mis on rohkem kui inimlik väljamõeldis. Kuid mis siis on lõpuks selle tegelikkuse loomus? Mis on load?
Nad on vahendajad inimkonna ja kosmose hinge vahel; universumi energia, mida juhib ja kanaldab inimliku kujutlusvõime vägi ning selle loov geenius, et luua läbi maagia maailma. Me loome jumalad endi kujutluses, just nagu nemad loovad meid. Kui meil on Ashet luua selliseid olendeid ja töötada koos nendega, siis kui vägevad me tegelikult peame olema?
Haitilastel on vanasõna, „Suured jumalad ei saa ratsutada väikestel hobustel.” Mida rohkem me julgustame oma teadvust arenema, täiustuma, saama rohkemaks kui oleme meie, eriti kui keskendume unistamisele paremast maailmast, seda vägevamalt suudame kanaldada seda energiat ja seda reaalsemaks muutuvad load.
„Jumalikkus on siin, praegu ja ... õigel esitamisel ja sisevaatlusel saab seda muuta inimese intellektile nähtavaks. Inimesele on antud viies ruumimõõde, mis on igavik, kõrgem ajas ja ruumis toimuvast; ja inimene, kes on saanud teadlikuks sellest dimensioonist on maises paradiisis, isegi kui turist suudab temas näha ainult räpast paganat lagunenud onnis.”
Load tahavad anda meile vaid armastust ja head. Ma ei saa seda tõestada, kuid teie endi rännakud vaimuilma võivad teile seda mõne aja pärast näidata. Armastus on kõige vägevam tervendaja ja me saame kõik luua Maal rohkem tervist ja õnne, kui oleme valmis oma kartustest üle saama ja mõistame teistsugust, seame eesmärgiks teha maailmas head. Meist peavad saama vaimsed aktivistid, nagu Dalai Laama kirjutab. Kui tahame oma maailma tervendada, tahame, et see oleks meile parem paik, peame otsustama muuta oma nägemust maailmast. Otsustamine algab meist, igaühest meist isiklikult.
Inimesed teevad oma unistused teoks. Me loome vaimude ning inspiratsiooni juhtimisel maailma. Me peame leidma üles endi inimlikud probleemid ja need lahendama.
Nüüd on ka teil aeg teha midagi vägevat. Me ei saa teada tunnetamatut. Meie elud ei tekita tundeid. Ratsionaalne mõtlemine pole meie abivaim. Me ei saa iialgi seda kujundada. Mida on vaja teha, on teod, kasvõi üks käeviibe, mis võib olla, nagu kõik viiped, täiesti tähendusetu. Üheksakümmend protsenti universumist on lõppude lõpuks „puudu;” see on nähtamatu, teadusliku analüüsi jaoks tajumatu. Selles mõttes pole enamusel sellest, mida me teeme, tähendust. Kui me ehitame enda ümber maailma, peame sellest kinni haarama ja tunnistama, et need oleme meie – meie ainuüksi, kes saavad anda sellele usu ja väe läbi tähenduse. Siis saab maailma teha ka uueks, täiuslikult triviaalseks ja seetõttu perfektseks.
Loodan, et laste ja lapselaste jaoks ehitab teie vägi parema ilma kui see, mida teie tunnete.
Tagasi üles Go down
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 5:35 pm

Raul kirjutas:

Vodou suurim saladus on arusaamine, et tavalised inimesed, mitte jumalad, juhivad kosmost. Need oleme meie ja meie teod, mis võivad imesid teha.


Lähtudes tõest, et meie oleme need, kes kujundavad oma elu ning valime omale teid ilma, et keegi meid takistaks, siis ma nõustuks selle väitega. Kuid ma olen kahtleval seisukohal selles, et see on meie, inimeste töö, mis on pannud meie Maa seadused taoliselt toimima, nagu nad toimivad. Rääkides näiteks füüsika- ja loodusseadustest: vihmatsüklid, fotosüntees, elule teadvuse andmine, Maad kaitsvad sfäärid, planeetide korrapärane liikumine mööda orbiite, lindude ränded, meie enda refleksid ja palju muud. Mille alusel saab väita, et ka seda kõike juhime ja kontrollime meie? Mis vahenditega?
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 8:36 pm

No esiteks mina seda ei kirjutanud vaid see oli lõik raamatusr Vodou shamaan.
Aga ma olen selle väitega nõus.

Me loome enda mõtetega ümbruse kus me elame.
Ja kui tekkib vajadus, rõhk lausel kui tekib vajadus
Siis suudab inimene ka loodusseadusi mõjutada.


Pealegi, me ei tea ju kõiki loodusseadusi mis meil siin tegelikult kehtivad.
No näiteks selline füüsika haru nagu kvant füüsika räägib asjadest mida tava füüsika mõistes ei saaks üldsegi eksisteerida.
Ning tava füüsikat ja kvant füüsikat ei ole siiani õnnestunud kooskõlla viia.
Ja me ka ei tea iinimeste kõiki võimeid milleks nad üldsed võimelised on.
Kindlasti oled kuulnud ütlemist, et inimene kasutab ainult väikest osa oma tõelisest aju potensiaalist.
Tagasi üles Go down
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 9:41 pm

Absoluutselt nõus! Aga minu küsimus oli teine. Mitte ma ei kahtle inimeste võimetes, kui see kaasneb suure tahtega, vaid mind huvitab, kes selle väite autori meelest juhib neid loodus- ja füüsikaseadusi, mis hetkel eksisteerivad? (või sina kui nõustuja, mida sina arvad?) Väide ütleb, et kosmost ei valitse keegi peale inimese. Sellest ka minu uudishimu.
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 9:58 pm

Jutt käib eelkõige meie planeedist.
Sest siin inimesed praegu elavad ja siit veel nii pea inimesed ei lahku.

Aga jah, ma usun, et kui kõik inimesed peavad vajalikuks siis on inimkond võimeline ühise mõtte jõul planeeti kuskile mujale viima või isegi mõnda kosmose katastroofi ära hoidma.

Ja mitte tahtega vaid vajadusega. Inimene võib tahta ka selliseid asju mida tal tegelikult vaja ei lähe ja ainult paljast tahtest ei piisa kui seal taga ei ole midagi.
Tagasi üles Go down
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 10:43 pm

Aga kes on see, kes kontrollib meie planeedil toimivaid seadusi? Smile Kes kontrollib päikesetõuse ja -loojanguid, vihmatsükleid, taimede kasvu, meie kasvu jnejne? Smile Mis jõud see on?
Tagasi üles Go down
Raul




Postituste arv : 313
Join date : 03/09/2008
Ikä : 49

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimePüh Jan 18, 2009 11:43 pm

Planeet.
Taimede kasvu eest hoolitsevad taimed ja meie kasvamist kontrollime meie.
Päikese loojangut ja tõusu ei kontrolli keegi. See lihtsalt on nii, et Planeet peab püürlema ja tiirlema.
Tagasi üles Go down
Siiri

Siiri


Postituste arv : 640
Join date : 26/08/2008
Asukoht : London

Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitimeEsm Jan 19, 2009 1:30 am

hihi Very Happy yks Hannah jouab rohkem kysida kui yks Raul vastata Wink Aga huvitav on lugeda kyll Smile
Tagasi üles Go down
Sponsored content





Vodou mis see on? Empty
PostitaminePealkiri: Re: Vodou mis see on?   Vodou mis see on? Icon_minitime

Tagasi üles Go down
 
Vodou mis see on?
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Islamifoorum :: Üldised teemad :: Teised usundid, uskumused, sektid, hadithid..-
Hüppa: