Islamifoorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islamifoorum

Foorum islamiteemadel arutlemiseks
 
PealehtPealeht  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  OtsiOtsi  RegistreeriRegistreeri  Logi sisse  

 

 Emulgaatorid

Go down 
2 posters
AutorTeade
Hannah

Hannah


Postituste arv : 663
Join date : 26/08/2008

Emulgaatorid Empty
PostitaminePealkiri: Emulgaatorid   Emulgaatorid Icon_minitimeKolm Mai 27, 2009 11:33 am

Tükk aega mõtlesin, kas liigitada see teema siia või lubatud/keelatud asjade hulka. Siiski omab minu jaoks see teema rohkem seost tervislikkusega.
Tahtsin tõstatada arutelu taaskord emulgaatorite teemal, kuna sellest ei ole meie foorumis veel juttu olnud (vähemalt ei leidnud ühtki sellekohast pealkirja). Emulgaatoritest on palju räägitud moslemite seas ja palju on sel teemal olnud vaidlusi, kas need, mille ensüümid on saadud seast, on islamis lubatud või mitte. Emulgaatorid teadupoolest jagunevad loomseteks ja taimseteks ning loomsed omakorda veel lisaks seast ja vasikast toodetule. Toiduainetes tähistatakse neid E-dena ning lisaks sellele veel mingi konkreetse numbriga E taga. Põhiliselt on tegu toidupaksendajatega ning säilitusainetega.
Moslemil ei ole tõenäoliselt raske nõustuda sellega, et igasugused tehislikud ained ei ole ilmselgelt organismile ja vaimule kasulikud. Kuid kuna neid tehislikke aineid on niikuinii kõikjal, siis tuleks kindlasti lisaks sellele keskenduda ka probleemile, kas emulgaator on keelatud PÕHIMÕTTELISELT islamis või ei. Jätan hetkel kõrvale teema selle kahjulikkusest, kuna selle kohta mul andmed puuduvad, arvestades seda, et ensüümid, mis võetakse taimedelt või loomadelt ei ole ju iseenesest tehislikud. Vastupidi - kõik loodusest pärit.
Niisiis - emulgaatoreid toodetakse erinevat viisi - taimselt ja loomselt. Enamus shokolaadist toodetakse näiteks taimepõhiste emulgaatorite abiga. Samas piimatooted varieeruvad.
Isiklikult olen jõudnud arusaamisele, et iseenesest fakt, et mõni emulgaator pärineb seast, ei anna põhjust tootest veel eemale hoida. Arvestades seda, et ensüüm on üks algainetest elusolenditest, mis meil kõikidel sama on, siis oleks tähenärimine hakata väitma, et siga on siiski siga ja eemale tuleb tast hoida. Oluline on keelu MÕTE. Ehk siis MIKS on midagi keelatud või lubatud ja see on meie, moslemite, kohus see välja selgitada ja üks põhjustest, miks sealiha ei peaks sööma, on sellel olevad bakterid, mis ei hävi küpsetamisel. Selgitust vajaks veel see, kas need bakterid on olemas ka searasvas või ei. Ehk kas searasva tuleks samuti vältida. Olen selle üle hiljuti mõelnud päris palju ja olen jõudnud järeldusele, et tuleb järgida islami põhimõtet endale ekstra keelde mitte teha ning kuna koraan räägib vaid LIHAST, siis jään esialgu lihakeelu juurde kuni järgnevate andmeteni. Nii või teisiti - ensüümidega ei ole sel mingit pistmist. Kuna need on meil organismis kõigil samad. See on põhiliselt see, mida mina oma bioloogiatundidest mäletan.
Andke teada, kui kellelgi on teisi andmeid. Mida üldse neist arvate?
Üks asi, mida olen veel avastanud, on see, et kui nüüd lähtuda sellest, et need on kahjulikud meile, siis põhimõtteliselt jääb poodi alles vaid 5 toiduainet, mida üldse osta saaks. Või siis tuleb hakata põllumeheks ja ise endale toota.
Tagasi üles Go down
Margit

Margit


Postituste arv : 114
Join date : 26/08/2008
Ikä : 38

Emulgaatorid Empty
PostitaminePealkiri: Re: Emulgaatorid   Emulgaatorid Icon_minitimePüh Juun 21, 2009 10:20 pm

Rahu,
niisiis emulgaatorid. ei tasu kõike liialt üle mõelda. kõik ei pea olema nii keeruline. koraanis on selget öeldud, et keelatud on sea LIHA. 5:3 Forbidden to you is that which is already dead, and the blood, and the meat of pig,.... ja seetõttu ei arva ma samuti et midagi muud, mis on sea muudest osadest tehtud olema keelatud. kuigi ega ma neid ikkagi ei söö. lihtsalt ka ehk põhimõtteliselt. (ehk räägin siin mingil moel isegi endale vastu kuid no...)
Sea rasva ei tahaks nii kui nii. brr... No

Nii, et mina isikult tõesti ei tee kõigest sellest nii suurt numbrit. Esiteks ega ma täpselt ei teagi, millest erinevad emulgaatorid tehtud on. Tegelikult peaks ju neid üldse vältima. Kõige tervislikum toit on selline, millel pole koostise nimekirja peal. Ja kui sa ise valmistad toidu algusest lõpuni siis sa ju tead mida sa oled sinna sisse pannud ja mida mitte.

igatahes rahu Smile
Tagasi üles Go down
 
Emulgaatorid
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Islamifoorum :: Koraani seadused, käitumine :: Tervis-
Hüppa: